Jak bywało kiedyś – poczta konna

p4Jako pocztę można określi system przekazywania różnorakich wiadomości z miejsca na miejsce za pośrednictwem innych osób, które specjalizowały się w tego typu usługach. Tak krótko można określić zjawisko poczty, która oczywiście przez wieki niesamowicie się zmieniła i obecnie wygląda to już zupełnie inaczej niż przed wiekami. Przede wszystkim ludzkość rozwinęła się technologicznie i to również miało istotne znaczenie dla tego jak zmieniła się przez wieki poczta. Obecnie właśnie te kwestie technologicznego rozwoju są rzeczywiście bardzo ważne i decydują o tym, że tak a nie inaczej wygląda funkcjonowanie poczty. My jednak chcemy zacząć od początku i dlatego ten przygotowywany wpis ma traktować na temat poczty konnej. To ona była tak naprawdę początkiem funkcjonowania poczty. Był to system dostarczania przesyłek pocztowych przy użyciu kurierów, którzy poruszali się konno.

Niezastąpiona poczta konna

Poczta konna działała już w czasach starożytnych i doskonale spełniała swoją rolę. Składała się z wielu stanic, gdzie kurier dostarczał pocztę, mógł wymienić konia i podróżować dalej. Na takie wiadomości zwykle czekało się znacznie dłużej, niż w dzisiejszych czasach. Kurier przebywał średnio 600 kilometrów na dobę. W Polsce również prężnie działała poczta konna, zwłaszcza w średniowieczu. Aby dowiedzieć się o tym więcej, warto poczytać nieco więcej informacji na temat zamków, które znajdowały się na terenie naszego kraju. W tym celu możemy odwiedzić stronę ipa-olsztyn.pl, gdzie znajdziemy wiele cennych informacji, dotyczących między innymi zamków znajdujących się na terenie Warmii oraz Mazur.

System poczty konnej

Wydaje się, że poczta konna to oczywiście przed wiekami jedyny racjonalny sposób na dostarczanie przesyłek. Została ona zorganizowana już w

poczta

czasach starożytnych. Już 6 wieków przed Chrystusem na terenie Persji była ona bardzo dobrze przygotowana i rozwinięta. Dalej oczywiście poczta konna rozwinęła się również na terenie cesarstwa rzymskiego, gdzie mieliśmy bardzo rozległy teren i tym samym rozbudowaną administrację, dlatego przekazywanie listów wymagało naprawdę dobrego przygotowania oraz odpowiednio zorganizowanych rozwiązań i tutaj poczta konna świetnie się sprawdziła. W historii można powiedzieć, że takim wzorem dla poczty konnej była co ciekawe Mongolia, która miała ten system zorganizowana idealnie. Przede wszystkim była ona opłacana i utrzymywana bezpośrednio przez Wielkiego Chana i to wydaje się, że było takim czynnikiem decydującym o jej rozwoju. Ta poczta składała się ze stanic, które były rozmieszczone mniej więcej co 200 – 300 km i dzięki temu kurier mógł się tam zatrzymać, zjeść wymieni konia i ruszać dalej. Taka poczta dawała szansę na to, by każdego dnia przesyłać wiadomości w tempie 600 km na dobę. Podobnie dobrze funkcjonowała również tego typu poczta na terenie Chin, gdzie mieliśmy aż 1500 różnorakich stacji kurierskich, gdzie znajdowało się aż 40 tysięcy koni i dodatkowo na wyposażeniu mieliśmy również 6 tysięcy łodzi. W ten sposób zorganizowana poczta obsługiwała przede wszystkim kurierów, którzy nieśli chańskie rozkazy i korespondencję pomiędzy możnymi. Korzystali z nich także posłowie zagraniczni. Ten system był rzeczywiście bardzo dobrze przygotowany i ta pozytywna ocena dla niego powinna być zrozumiała. Jeśli chodzi o Europę poczta funkcjonowała w podobnej formie, ale w okresie średniowiecza nie przywiązano do niej tak dużej wagi, dlatego pierwsza ogólnie dostępna linia pocztowa Wiedeń – Bruksela powstała dopiero w początkach renesansu. Po wojnie 30 – letniej pojawił się ogólny omnibus pocztowy w formie regularnego połączenia. Pojawił się także w XIX wieku pomysł na pocztę pospieszną. Krótkie przerwy w podróży przeznaczano na posiłki w zajazdach a poza tym jazda trwała praktycznie przez całą dobę i dzięki temu wiadomości docierały do adresatów jeszcze szybciej niż w innych pocztowych mechanizmach. Dlatego taka opcja rzeczywiście świetnie się sprawdziła i zebrała tak wiele pozytywnych recenzji w tym okresie.

harcerska_poczta_polowa_zawiszacy_listonoszkiPoczta konna – ułatwienie

Bez wątpienia poczta konna była istotnym ułatwieniem dla przekazywania wiadomości. Jest to ważna sprawa, ponieważ do momentu jej powstania wiadomości musiał przekazywać posłanieć i bez dobrej organizacji mogło się to właściwie ciągnąć w nieskończoność. Natomiast dobrze organizowana forma przekazywania wiadomości polegała również na tym, że mieliśmy właśnie zorganizowane stanice, gdzie można było się zatrzymać, by się napoić. Uzupełnić zapasy czy zmienić konia.

Pojawienie się poczty w naszym kraju

Pojawienie się poczty w Polsce trzeba bezpośrednio łączyć z wiekiem XVI, gdy w końcówce rządów Jagiellonów na poważnie zaczęło funkcjonował właśnie cos na kształt królewskiej poczty co rzeczywiście cieszyło się sporą popularnością. Okazuje się, że z takich możliwości rzeczywiście wiele osób chciało korzystać i taka forma pocztowa szybko się rozprzestrzeniła. Pojawiały się stałe połączenia na trasie których kurier miał co jakiś czas zajazdy mógł się zatrzymać a jednocześnie mógł czuć się bezpiecznie, gdy nie zbaczał z drogi. Za czasów Wazów w naszym kraju podejście do poczty nieco się zmieniło i Władysław Waza zdecydował się na reformację poczty tak, że stała się ona nieco bardziej dostępna dla przeciętnego człowieka, który mógł bez większych problemów nadawać jakieś przesyłki. Te mechanizmy jakie zostały wypracowane sprawiły, że konna poczta w naszym kraju także stała się ważnym system przekazywania listów. Jest to korzystna opcja, jeśli ktoś nie miał możliwości inaczej dostarczyć wiadomości a oczekiwał, że jej przekazanie będzie następowało stosunkowo szybko. W większości przypadków rzeczywiście poczta konna sprawdzała się świetnie i nie powinno nikogo dziwić, że ten system się tak upowszechnił. Do momentu pojawienia się kolei żelaznej właściwie taka forma przekazywania informacji sprawdzała się najlepiej, ponieważ była w stanie zagwarantować sprawne przekazanie tych informacji bez zbędnej straty czasu co mogłoby się stać, jeśli decydowalibyśmy się na usługi realizowane przez posłańców. Trudno powiedzieć co by się działo jakby nie było poczty konnej. To na pewno ważna część rozwoju systemu pocztowego na świecie. To właśnie dzięki konnym posłańcom mocno zmieniła się poczta a przekazywanie wiadomości było po prostu zdecydowanie łatwiejsze, dlatego nie powinniśmy się dziwić, że ludzie odbierali to tak pozytywnie. W Polsce wszystko działo się pod okiem Króla co także ma istotne znaczenie i na pewno pokazuje, że podejście było tutaj poważne zdawano sobie rzeczywiście sprawę z tego jak istotna jest rola poczty.