Poczta w UK

postboxPoczta w UK tak samo jak w naszym kraju ma swoją specyfikę i trudno tutaj snuć jakieś porównania. Jest to poczta królewska, której początek ma miejsce już na początku XVI wieku. Do dnia dzisiejszego jest to największe przedsiębiorstwo pocztowe na terenie UK, mimo że od 10 lat rynek w tym kraju jest już całkowicie otwarty i największy dostawca nie ma monopolu na żaden z rodzajów przesyłek. Na tą chwilę jest to przedsiębiorstwo, które działa jako spółka prawa handlowego, której wyłącznie 15 procent znajduje się w rękach Skarbu Państwa. Niezależnie od tego nadal większość obywateli Royal Mail traktuje jako typową pocztę narodową.

Poczta królewska – różnicę z Pocztą Polską

Podstawowa sprawa, na jaką trzeba zwracać uwagę to fakt, że na terenie UK zupełnie inaczej funkcjonują placówki pocztowe. Okienko umożliwiające nadanie czy odebranie listu może się znaleźć praktycznie wszędzie w każdym sklepie i innym punkcie. Przede wszystkim chodzi o to, że nie ma na terenie UK placówek w takim rozumieniu tego słowa jak w Polsce. Znajdziemy tam wyłącznie agencje pocztowe, które może założyć praktycznie każdy, kto podpisze specjalne zobowiązanie do współpracy z Royal Mail. To dla spółki szansa na

pobrany-plik

obniżenie kosztów, a jednocześnie możliwość wygodnego dotarcia do większości klientów poprzez naszą stronę pocztaeuropa.pl.

Nieco inaczej niż w naszym kraju funkcjonuje również kwestia tak zwanego Awizo, które dostarcza się w momencie, gdy adresata nie ma w domu. Po pierwsze na odbiór przesyłki mamy 18 a nie 14 dni jak w Polsce i odebrać można ją dopiero po 24 godzinach od momentu w którym dostaliśmy Awizo. Co jednak tutaj najciekawsze to fakt, że poczta UK daje nam nieco inne możliwości. Na awizo mamy bowiem miejsce, gdzie paczka się znajduje oraz informację również o innych możliwych sposobach odebrania. W naszym kraju tego nie ma. W przypadku ROyal Mail między innymi przez Internet można ustalić ponowny sposób dostarczenia paczki wybierając także dzień i godzinę, gdy doręczyciel się u nas pojawi. Można także poprosić o dostarczenie paczki do położonego blisko nas punktu Royal Mail.