Wysyłamy paczkę gdzieś do Europy

blog_ameryka_usa_kalifornia_amerykanie_poczta_uspsW dzisiejszych czasach usługi transportowe to ogromna gałąź przemysłu, bo właściwie trzeba tu mówić o przemyśle, a nie po prostu o gospodarce danego działu. Bez tego nie byłoby produkcji, ale patrząc z perspektywy zwykłego Kowalskiego, czasami po prostu będziemy chcieli coś wysłać do brata znajdującego się obecnie w Niemczech lub będziemy chcieli wysłać prezent urodzinowy dla siostrzeńca mieszkającego w Dublinie czy innym mieście. Od czasu, kiedy świat jest zdecydowanie mniejszy, nasze potrzeby z zakresu wysyłania paczek po Europie zdecydowanie wzrosły, ale na szczęście nie jest już tak, że ta czynność stanowi realny problem czy niewyobrażalny koszt. Wraz ze wzrostem potrzeb wzrosła też dostępność usług.

Z kim wyślemy nasze paczki?

Small Post Office Chester

Zacząć należy od tego, kto jest w stanie zaoferować nam usługi z zakresu dostarczania przesyłek. Jest to pytanie ważne, ale odpowiedź na nie jest wręcz banalna, ponieważ nie potrzeba dzisiaj żadnych specjalnych kompetencji faktycznych czy prawnych, by wziąć do ręki przesyłkę i zawieźć ją w to czy inne miejsce. Dlatego standardem jest na przykład, że firmy organizujące przejazdy dla pracowników migrujących wahadłowo do krajów Europy Zachodniej zabierają ze sobą różne przesyłki dla osób, które odbiorą je na typowych przystankach tych firm. Jest to na pewno ciekawa opcja, która może być tania i wygodna, a nawet w niektórych przypadkach bardzo szybka, ale w większości przypadków będziemy się decydować raczej na bardziej klasyczne usługi.
Najbardziej klasyczne z klasycznych usług to oczywiście Poczta Polska, która od zawsze dostarcza przesyłki za granicę. Jak przystało na naszą narodową usługę pocztową, nie jest to specjalnie tania usługa, paczki zazwyczaj idą długo, procent uszkodzonych przesyłek jest wysoki, a uprzedzając trochę fakty, przesyłki o gabarytach niezgodnych ze standardami Poczty będą kosztowały nas bardzo dużo, ponieważ pocztowcy nie są specjalnie elastyczni.
maxresdefaultNajlepszym rozwiązaniem są zazwyczaj firmy kurierskie. Jest ich od groma i działają nawet specjalni przewoźnicy towarów, którzy skupiają się tylko na wysyłaniu rzeczy za granice naszego kraju. Dlatego warto jest przed przystąpieniem do kontaktu z kurierem i umawianiem się na odbiór przesyłki, zajrzeć do Internetu i sprawdzić, jakich kurierów mamy do dyspozycji. Ci najpopularniejsi w transporcie krajowym zazwyczaj nie są najlepszą opcją w transporcie międzynarodowym, bo chociaż posiadają sieci transgraniczne, nie nastawiają się na świadczenie tego typu usług. Są one dla nich poniekąd dodatkiem do podstawowej działalności miejscowej.

Ceny usług przewozowych

Wysyłanie przesyłek do krajów europejskich było jeszcze do niedawna bardzo drogim procederem, ale trzeba zauważyć, że ceny naprawdę bardzo mocno spadły. Nie ma to specjalnie wiele wspólnego z otwarciem granic, a raczej wiąże się z faktem, że wielkość wolumenu przesyłek jest nieporównywalna z tym, co obserwowaliśmy jeszcze kilka lat temu.
W kwestii cen jednostkowych, jakie przyjdzie nam zapłacić, najważniejsze znaczenie mają dwa elementy: gabaryty przesyłki oraz kraj docelowy.
Każdy przewoźnik ma swoje określone standardy co do wielkości i wagi przesyłek. O nie opiera swoje cenniki. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy po prostu skorzystać z cennika, musimy spełnić wszystkie wymagania dla danej klasy przesyłki, więc musi mieć ona określoną wagę i nie przekraczać wymiarów maksymalnych. W podejściu indywidualnym transportować można praktycznie wszystko, ale wycena będzie musiała być zindywidualizowana.
Kraj docelowy na terenie Europy może podnieść nasze koszty nawet o 50%, jeśli jest to miejsce odległe lub „egzotyczne”. Kraje podzielone są na konkretne grupy i cena zależy od tego, do której grupy transportowej dany spedytor zakwalifikował nasze miejsce docelowe.